ZalogujUżytkownikHasło
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Rejestracja
Rejestracja
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Forum www.wedp.fora.pl Strona Główna » Wasze hodowle

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Quinquet. | German Shepherds Longhair | Border Collies.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Weel
Sędzia



Dołączył: 22 Kwi 2009
Posty: 39
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pią 22:31, 24 Kwi 2009    Temat postu: Quinquet. | German Shepherds Longhair | Border Collies.


    Witaj w temacie hodowli Quinquet! x3


    Hodowla... powstała 18 grudnia 08, tak na święta. I to akurat w kilka dni przed 2 urodzinami Black'a.
    W Quinquet rasami hodowlanymi są owczarki niemieckie długowłose pliku SN oraz border'y collie pliku PDH v4.
    Moją pierwszą hodowlą tej rasy było Brendy - pierwsza hodowla donów w Polsce - potem Genesis. Quinquet zaś to kontynuacja Simplesuccess w nowym wydaniu.
    Nie jest to hodowla z zauroczenia do owczarków - w końcu wychowałam się z psem tej rasy, co prawda z odmianą krótkowłosą, żyłam z nim przez 6 lat. W tamtym roku zostałam także szczęśliwą posiadaczką owczarka długowłosego. <3
    Nazwa oznacza 'oko'.

    Strona hodowli: [link widoczny dla zalogowanych]

    W liczbach.
    P
    sy w hodowli: 1
    - w tym reproduktorów: 2
    - w tym suk hodowlanych: 2(bez uprawnień)
    - w tym pupili: 0
    - w tym championów: 1
    Championaty: 1 SHiR, 3 CWdP.


    Rzut oka na historię owczarka niemieckiego.
    K
    iedy w Europie Środkowej rozwinął się ruch kynologiczny, a jednocześnie rozwój miast pociągnął za sobą wzrost przestępczości, zrodziło się zainteresowanie psem służbowym. W Niemczech utworzono związek, którego celem było popieranie hodowli psów owczarskich, w których widziano dobry materiał na psa służbowego dla wojska i policji. Związek ten nazywał się Phylax.
    Po ośmiu latach działalności Phylaksu powstał nowy związek, utworzony przez rotmistrza Maxa von Stephanitza 3 kwietnia 1899 roku. Von Stephanitz wraz ze swoim przyjacielem Arturem Mayerem będą w Karlsruhe na wielkiej ogólnokrajowej wystawie hodowlanej, zwrócił ich uwagę jeden z prezentowanych na tej wystawie psów. Był to pracujący owczarek w typie pierwotnym, silny, wytrzymały i sprężysty. Pies nazywał się Hektor Linksrhein i stał się nowym nabytkiem Von Stephanitza do jego psiarni w Grafrath. Hodowca nadał mu nowe imię Horand von Grafrath i zarejestrował go pod numerem 1 w księdze hodowlanej owczarków niemieckich.
    Właściciel psa opisał go słowami: "Horand ucieleśniał dla entuzjastów rasy spełnienie ich najdroższych marzeń. Był to pies, jak na te czasy, duży (61 cm), o potężnej budowie, pięknych liniach i szlachetnej głowie. Był silny i sprężysty, jak stalowy drut. Jego wspaniałej budowie odpowiadał charakter. Horand był cudowny w posłusznej wierności dla swego pana, był prostolinijny i szczery. Miał naturę gentlemana, połączoną z nieograniczoną pasją życia i pracy. Mimo że nie przeszedł gruntownej tresury w młodym wieku, był przy boku swego pana uważny na jego najmniejsze skinienie. Pozostawiony sam sobie, stawał się skończonym rozrabiaką i niepoprawnym prowokatorem bójek. Zawsze dobrze usposobiony wobec spokojnych ludzi, nieufny, ale nieulękły wobec obcych, uwielbiał dzieci. Jego błędy w zachowaniu były wadami wychowania, nigdy skłonnościami charakteru. Horand cierpiał po prostu na nadmiar niespożytej energii, był szczęśliwy i wniebowzięty, kiedy ktoś się nim zajął - był wtedy najszczęśliwszym z psów."
    Max von Stephanitz swoje założenia hodowlane oraz doświadczenia związane z tym przedsięwzięciem opisał w monografii Der Deutsche Schäferhund in Wort und Bild.
    Od chwili odkrycia Horanda, Von Stephanitz i jego współpracownicy rozpoczęli poszukiwanie suk, w których występowały elementy zbliżone do Horanda, aby rozpowszechnić jego typ. Wstępnie selekcjonowano szczenięta tuż po urodzeniu, a końcowa selekcja następowała w wieku, kiedy ich charakter, temperament i budowa mogły być ostatecznie zakwalifikowane.
    Hodowlę owczarka niemieckiego budowano na Horandzie i jego potomkach, stosując inbred i ostrą selekcję potomstwa. Nowa krew do chowu wsobnego była wprowadzana przez suki, zawsze jednak pochodzące z użytkowych gniazd pasterskich. W wyniku chowu krewniaczego i upodobań niektórych hodowców do dużych psów, hodowla owczarka przybrała w pierwszym ćwierćwieczu XX stulecia nie taki kierunek, jaki obrali założyciele rasy. Około 1925 roku psy tej rasy, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał. Notowano ponadto coraz więcej wad charakteru oraz mnożyły się braki w uzębieniu. W roku 1922 Max von Stephanitz wprowadził system regularnych przeglądów licencyjnych, na których analizowano i przeprowadzano surową krytykę, każdego kandydującego do rozpłodu psa, z dokładnym opisem i poleceniem, jak go hodować.
    W roku 1925 odbyła się we Frankfurcie nad Menem wystawa, na której poddano surowej ocenie owczarki i wyselekcjonowano osobniki, mające mieć od tej pory najsilniejszy wpływ na kształtowanie rasy według założeń Von Stephanitza. Zwycięzcą wystawy został pies Klodo von Boxberg.
    (z wikipedia.pl.)

    Rzut oka na historię border collie.
    W
    żyłach wszystkich psów niezależnie od budowy i wielkości płynie krew wilka. Proces udomowienia psa rozpoczął się 12000 lat temu prawdopodobnie niezależnie w kilku regionach na półkuli północnej. Półdzikie psy włóczyły się za watahami koczowniczych ludów, żywiąc się odpadkami posiłków ludzkich. Ludzie ich nie odganiali bowiem czujne psy ostrzegały ich przed atakiem drapieżników lub innych ludzi. Z czasem psy wykorzystywano również do wypasów i obrony stad, ale raczej nie pełniły roli domowych ulubieńców. Odkrycia archeologiczne potwierdziły, że już ponad 9000 lat temu istniały wyraźne różnice w wielkości psów, nawet wśród tych żyjących w tym samym regionie. Różnice w ich pokroju nasiliły się zwłaszcza w czasach rzymskich, kiedy to utrwalono charakterystyczne cechy wielu dzisiejszych ras. W tym okresie dziejów psy były hodowane w tym samym celu co obecnie: polowanie, pasterstwo, obrona własności.
    Całe stulecia przed XIX wieczną rewolucją przemysłową tereny Wielkiej Brytanii były krajem pasterzy a wśród hodowanych zwierząt królowały owce. Bogactwem tego kraju była wełna. Na górzystych, bezkresnych pastwiskach nie był możliwy wypas tylu owiec bez odpowiednich, odpowiednio wyszkolonych psów. Pierwsze wzmianki o psach pasterskich pochodzą z rozprawy naukowej "De Canibus Britannicus" autorstwa John Caius z 1500 roku. Na tych terenach owczarki pracowały już od dawien dawna. Razem z udomowieniem owiec (w neolicie) ludzie prawdopodobnie wykorzystywali psy do ich pilnowania i ochrony. Po wiekach użytkowania przez logiczne kojarzenia osobników o predyspozycjach pasterskich ludzie wytworzyli psy, będące protoplastami dzisiejszych ras pastuchów. Różnice klimatu w różnych częściach Wielkiej Brytanii doprowadziły do tego, że preferowano na różnych terenach różne typy psów -czyli dobierano do kojarzeń psy o potrzebnych dla danego regionu cechach. Takie postępowanie wpłynęło na zróżnicowanie psów pasterskich w różnych regionach kraju i w końcu na powstanie różnych ras.
    W XVIII i XIX w. z powodów ekonomicznych przy rosnącej cenie pracy ludzkiej prosperowały tylko hodowle owiec wykorzystujące psy pasterskie do obsługi stad. Wytępienie dzikich drapieżników spowodowało to, że niepotrzebne były już duże i silne psy ochraniające stada i w efekcie takie rasy zanikły. Nastąpił rozwój kolei. Przewozy za pomocą tego rodzaju transportu zastąpiły przepędy stad na duże odległości. Psy używane do takich prac też przestały być potrzebne. Potrzebne były natomiast inteligentne i szybkie psy do prac związanych z przeganianiem i selekcjonowaniem owiec, pilnowaniem ich aby się nie pogubiły na górzystych bezdrożach. Nastąpił wówczas rozwój lekkich, szybkich i wytrzymałych psów - protoplastów dzisiejszych ras brytyjskich psów pasterskich. Psy podobne do Border Collie istniały całe stulecia temu. Są uwiecznione na licznych starych litografiach, grafikach i obrazach. Są jednak dużo większe i potężniejsze niż dzisiejsi przedstawicieli tej rasy.
    Protoplasta naszego Border Collie był hodowany do wykorzystania w warunkach klimatu gór Szkocji. Selekcjonowano go oprócz cech wytrzymałościowych i odporności na ostry klimat w kierunku charakterystycznych zachowań pasterskich, a eliminowano cechy już nieprzydatne takie jak duży wzrost, masywność siłę i agresję jaką miały psy broniące stado. Pies ten urodzonym instynktem grupuje owce w stada, koncentruje się na pasących się zwierzętach, trzymając w charakterystyczny sposób obniżoną poniżej linii grzbietu głowę - hipnotyzuje je wzrokiem, błyskawicznie uprzedza każdą chęć rozproszenia się stada. Pracuje samodzielnie. Instynkt podpowiada mu co ma robić. (Współcześnie, cecha "samodzielności" w pracy sprawia wiele kłopotu. Po takim psie możemy się spodziewać absolutnie wszystkiego. Jego cechy "pasterskie" wykorzystuje się poza owczarstwem w zabawie i sportach, wymagających od psa szybkości, zwinności a zarazem dokładności.)
    Border Collie, uważany jest za jedną z najlepszych ras owczarskich. Wywodzi się od psów, które trafiły do Szkocji wraz z Wikingami w VIII i XIX w. Jest wszechstronnym psem pasterskim. W Skandynawii jego przodkowie byli wykorzystywani do pilnowania stad reniferów. Pierwotna odmiana skandynawska została skrzyżowana z valee sheepdog i innymi collie pochodzącymi z nizinnych i pogranicznych obszarów Anglii i Szkocji. Stąd nazwa rasy (border-granica). Wzorzec rasy został zatwierdzony przez brytyjski Kennel Club dopiero w 1976r, ale jej przedstawiciele zdobyli sobie uznanie wśród farmerów jako doskonałe psy pasterskie. Psy te wielokrotnie triumfowały w sprawdzianach dla psów pasterskich i konkursach posłuszeństwa. Rozpowszechnione są wszędzie tam gdzie hoduje się owce: w Wielkiej Brytanii i Irlandii, w Australii, w Nowej Zelandii, W Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie.

    WZORZEC OWCZARKA NIEMIECKIEGO - petz
    Maść:
    Czysty: . Maść tolerowana, lecz niepożądana.
    Podpalany: z podpaleniami na pysku, łapach i piersi. Podpalenia tolerowane, lecz niepożądane.
    Wilczasty: z przesianiami lub czaprakiem. z i przesianiami/czaprakiem. z przysieniami/czaprakiem.
    Płaszczowy: z czaprakiem.
    Znaczenia: znaczenia nie większe niż oko petza na piersi są tolerowane, lecz niepożądane.
    Maska: obowiązkowa maska u każdej maści.

    Oczy:

    są tolerowane, lecz niepożądane.

    Nos:
    We wszystkich maściach nos i wargi muszą być czarne.

    Wady:
    Wszystkie odstępstwa od wzorca powinny być traktowane jako wady.
    Dyskwalifikacja: duże białe plamy na ciele psa. Biała maść. Brak maski. Brak czapraka/przesienia w maści innej niż czysta szara.

    WZORZEC BORDER COLLIE - Petz:
    Wygląd ogólny - budowa
    Pies o delikatnej budowie. Występuje w trzech typach sportowym, wystawowym, oraz pośrednim, czyli mieszance show i work. Typ show charakteryzuje gęsta, umiarkowanie długa sierść. Psy tego typu z reguły prezentują bardziej zwartą budowę. Typ work (sportowy) jest znacznie rzadziej spotykanym na petzowych ringach. Psy tego typu robią wrażenie (wizualnie) dłuższych. Typ pośredni charakteryzuje się sierścią krótszą od show, ale dłuższą od work. Border collie jest psem o lekko osadzonych łapach, ale silnie stojący na ziemi. Mocna klatka piersiowa jest oparciem dla krótkiej, masywnej szyi, na której znajduje się mała, delikatna głowa. Ogon umiarkowanie długi, ustawiany pod różnym kątem względem psa.

    Umaszczenie
    Dopuszczalna wielka rozmaitość barw. U wszystkich maści obowiązkowe są jednak irlandzkie znaczenia, czyli na końcówce ogona, kryzie, łapach (podkolanówki), brzuchu, oraz psyku lub czole. nie powinna dominować. U psów blue merle dopuszczalne łaty we wszystkich odcieniach , a u red merle .

    Oczy
    Owalne, szeroko rozstawione. Dopuszczalne wszystkie odcienie , aż po . U psów maści merle także wszystkie odcienie lub , a u lilac .

    Nos i pigment
    W zależności od maści. Dopuszczalne wszystkie kolory. U psów mogą wystąpić drobne zaróżowienia (śnieżny nos). Nie mogą one jednak przeważać.

    Wady:
    - Niebieski kolor oczu u psów innej maści niż merle.
    - Zielony kolor oczu u psów innej maści niż merle i lilac.
    - Rozdwajająca się linia pyska.
    - Kolor linii pyska inny niż pigment nosa.

    Wady dyskwalifikujące:
    - Przewaga bieli.
    - Nie estetyczna budowa.
    - Wszystkie większe odbiegnięcia od wzorca.
    - U merle łaty innego koloru niż dopuszczalne.




    Quinquet's LUNATIC SOUL
    aka. Luna

    #C77713 - PKC nr
    4x oc. doskonała, Companion Points(PKC): 2, Reserve Champion RKC, Champion RKC(11 pkt).

    [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych].


    Ness' DOLCE Fatal Fascination
    aka. Dolce

    #A77725 - PKC nr
    11x oc. doskonała.

    [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych] == [link widoczny dla zalogowanych].


    Quinquet's MEMORIES OF NOBODY
    aka Ailith

    #A78282 - PKC nr
    11x oc. doskonała.

    [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych].


    Teamwork's EASTER BUNNY
    aka Shinsou

    #... - PKC nr
    2x oc. doskonała.

    [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych].



    Brendy's Black Unneutral
    aka. Black

    #C77712 - PKC nr
    Championat SHiR, Championat CWdP x3, Reserve Champion, Champion, Grand Champion , Master Grand Champion Supreme Grand Champion - RKC(32 pkt), Companion Points(PKC): 4, 44x oc. doskonała.

    [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych].


    Bordergroup's EL DIABLO
    aka. Diablo

    #A77723 - PKC nr
    15x oc. doskonała.

    [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych].



    Teamwork's LET'S GO!
    aka Go

    #... - PKC nr
    2x oc. wybitnie obiecująca, 5x oc. doskonała.

    [link widoczny dla zalogowanych] === Rodowód === [link widoczny dla zalogowanych].


    Bordergroup's GOOD CHOICE
    aka Good Choice

    #... - PKC nr
    ...

    [link widoczny dla zalogowanych] === Rodowód === [link widoczny dla zalogowanych].



    Quinquet's INFERNAL HOLLOW
    aka Timmy

    #... - PKC nr
    ...

    [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych] === [link widoczny dla zalogowanych]


    W przygotowaniu!


    Mioty.
    [link widoczny dla zalogowanych] | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | W | Y | Z
    [link widoczny dla zalogowanych]

    Planujemy miot B, który odbędzie się pod koniec maja, ze skojarzenia Shinsou x ???(pod uwagę bierzemy Diabla bądź wypożyczonego reproduktora).

    Szczenięta.
    Nie posiadamy szczeniąt na wydanie.


    Podziękowania dla:
    - Goldie. - za pozę dla Black'a, za poprzednie nazwy, za to, że jest.
    - Sheili. - za Diablo i Good Choice'a, za pozę dla Luny, za to, że jest.
    - Cico. - za Shinsou i Go, za pozy dla kilku borderów, za to, że jest.
    - Terror. - za Timmy'ego, za to, że jest.
    - Iniessy(hod Ness). - za Dolce.
    - Tobie, któryś tu wszedł i przeczytał temat.


    - SHiR, BCBC, BCC pw,
    - GG 8763313,
    - mail nieujawniony.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.wedp.fora.pl Strona Główna » Wasze hodowle Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional




fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Regulamin